(Čeština) Čištění školských objektů od respirabilních vláken

28.08.2012 | News

Sorry, this entry is only available in Czech. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Také my jsme byli vícekráte osloveni abychom poradili s problematikou čištění školských zařízení od respirabilních vláken. Schválně uvádím souhrnný výraz respirabilních a ne pouze azbestových. Jde o v naší zemi mnohokráte medializované téma, ale bohužel ne a ne pohnout s těmi, kteří by mohli něco změnit. Jde o to, že v naší zemi je Vyhláškou č.6/2003 Sb. nastaven souhrnný limit pro azbestová a jiná minerální respirabilní vlákna. Tento limit je pro obě kategorie 1.000 vláken na metr krychlový.
Paradoxem pak je, že vzorky, které tady odebíráme a posíláme k vyhodnocení například do německé akreditované laboratoře, jsou v Německu v případě nenalezení azbestových vláken v pořádku i v případě, že početní koncentrace ostatních anorganických vláken je nad 1.000 vláken. Kolegové z Německa volají výsledek a říkají, že je v pořádku. Dnes už se jim ani nesnažíme vysvětlovat, že v České Republice jsme papežtější než papež, ale musíme jim dát za pravdu, že pakliže náš stát chce aby se dodržoval limit 1.000 vláken i pro ostatní minerání respirabilní vlákna, měl by také zakázat jejich používání ve výrobě. A tady je ten kámen úrazu. Vlákno, které můžeme v České Republice často naměřit je například vláknitá forma síranu vápenatého, který může být použit v barvách, tmelých a dokonce i v dětských křídách. Nevěříte? Zeptejte se Ministerstva zdravotnictví jestli by nebylo potřeba tak jako to je v případě azbestových vláken, kde výroba s použitím azbestu je léta zakázána, zakázat jejich použití ve výrobě a dovoz výrobků, které je obsahují. Asi bych neměli například možnost pracovat ve stavebnictví s izolačními vatami, výrobky ze sádry, některými barvami a naše děti by byli v super čisté školce nebo škole a na tabuli by psali elektronickou tužkou.
Nebo je to tak, že se nalezl nový obor – čištění něčeho co je téměř ihned znovu špinavé, a je možné čištění opakovat do nekonečna?

News »

05.09.2012

(Čeština) Rekonstrukce objektů s boletickým panelem

Sorry, this entry is only available in Czech. For the sake of viewer convenience, the … continue »

28.08.2012

(Čeština) Čištění školských objektů od respirabilních vláken

Sorry, this entry is only available in Czech. For the sake of viewer convenience, the … continue »

Copyright 2022 © omnipure.cz
info@omnipure.cz | tel.: +420 737 256 608

...leader in asbestos
removing
...